Naszym sponsorem jest:

Aktualności

Wystarczy 25 minut dziennie, aby wydłużyć życie nawet o 7 lat

Czy eliksir długowieczności istnieje? Lekarze twierdzą, że nie potrzebujemy magicznych środków, by żyć dłużej i cieszyć się lepszym zdrowiem. Rozwiązanie jest w zasięgu każdego z nas – wystarczy codziennie poświęcić 25 minut na chodzenie lub bieganie, aby wydłużyć życie nawet o 7 lat.

Jak wydłużyć życie?
Regularne ćwiczenia to recepta nie tylko na szczupłą sylwetkę i dobrą kondycję, ale również na dłuższe życie. Naukowcy twierdzą, że codzienny energiczny spacer albo uprawianie slow joggingu mogą zredukować ryzyko śmierci z powodu ataku serca o połowę wśród osób między 50. a 70. rokiem życia. Poza tym regularna, umiarkowana aktywność fizyczna wydłuża życie o co najmniej 3 lata, a maksymalnie nawet o 7 lat.

Jak ćwiczyć, by żyć dłużej?
Recepta na długowieczność wydaje się prosta – 25 minut spaceru w szybkim tempie wystarczy, by poprawić wydolność serca, dotlenić organizm i mieć lepsze samopoczucie. Nie trzeba wyciskać siódmych potów na siłowni. Eksperci twierdzą nawet, że najlepsza dla zdrowia jest umiarkowana aktywność. Co to znaczy? Chodzi o to, by podczas ćwiczeń nie łapać zadyszki i móc normalnie rozmawiać. W ten sposób można łatwo sprawdzić, czy mamy odpowiednie tempo podczas chodzenia lub wolnego biegania. Szybkie spacery mają wiele zalet. Nie tylko opóźniają starzenie, ale są też dobrym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Chodzenie nie obciąża stawów, dlatego to dobre ćwiczenie dla osób z nadwagą oraz w podeszłym wieku. Regularne marsze poprawiają wydolność i kondycję.
Warto też spróbować slow joggingu, czyli truchtania w bardzo wolnym tempie (ok. 5 km/h). Ważne, by utrzymywać wyprostowaną sylwetkę, swobodnie oddychać i lądować na śródstopiu. Slow jogging pozwala cieszyć się aktywnością fizyczną bez uczucia zmęczenia, zakwasów i ryzyka kontuzji. Entuzjaści tej metody biegania twierdzą, że przy regularnych treningach można zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia czy chorób serca. Nie zapominajmy też o tym, że uprawianie każdego rodzaju sportu poprawia nastrój. Podczas wysiłku w organizmie uwalniają się endorfiny, dlatego czujemy przypływ energii i mamy dobre samopoczucie. 

Więcej informacji na WP abc zdrowie

Oferta partnetów Fundacji: