Naszym sponsorem jest:

Aktualności

Therepi - na pomoc zawałowcom

Irlandzcy naukowcy opracowali urządzenie podające leki bezpośrednio do serca. Dzięki temu będzie można zapobiegać niewydolności serca i odwracać groźne skutki tego zjawiska.

 

Naukowcy irlandzcy opracowali urządzenie, które podaje leki bezpośrednio do serca. Jest to o tyle istotne, że może zapobiegać niewydolności tego organu i odwracać jej skutki. Therepi - tak nazwano nowy wynalazek - to rodzaj „zbiorniczka” na leki lub komórki macierzyste, umieszczonego na powierzchni serca. Jego zawartość można wielokrotnie uzupełniać, podając odpowiednie specyfiki poprzez samą skórę. Badacze sądzą, że metoda ta zdecydowanie poprawi funkcjonowanie chorego po zawale serca, który stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie.

Urządzenie jest połączone ze skórą za pomocą odpowiednich rurek. Leki wstrzykuje się do zewnętrznego „wejścia” lub - jak to nazwano - „portu”, ulokowanego tuż pod obojczykiem. To pierwszy wynalazek wspomagający stałe i ukierunkowane leczenie osób z przewlekłymi chorobami serca.

Therepi jest przeznaczone dla pacjentów po zawale serca. Jego stosowanie ma zapobiegać bliznowaceniu, które może w efekcie prowadzić do niewydolności tego narządu. Dotychczas badano i próbowano wiele rodzajów leczenia, mających zapobiegać niewydolności serca. Zawsze jednak problem stanowiła trudność związana z zapewnieniem odpowiedniego sposobu leczenia. Podawanie leków lub komórek macierzystych przez tętnice powoduje, że „po drodze” absorbuje je też wiele naszych narządów - między innymi wątroba i nerki. Stąd niebezpieczeństwo wystąpienia wielu efektów ubocznych.

- Wyzwanie w tym konkretnym wypadku polegało na opracowaniu metody dostarczania leku dokładnie tam, gdzie jest on potrzebny - mówi Garry Duffy, naukowiec i współautor badań pracujący na wydziale medycznym NUI Galway. - Nasze urządzenie jest szczególnie nowatorskie w kwestii możliwości jego ponownego uzupełniania. Dzięki niemu możemy dostarczać choremu lek w sposób stały i - co bardzo ważne - nieinwazyjny - dodaje Duffy.

Zdaniem Duffy’ego, odpowiednio wczesne zastosowanie Therepi może zdecydowanie opóźniać wystąpienie niewydolności serca lub nawet odwracać jego skutki. Wspomniane urządzenie można również stosować w leczeniu innych schorzeń, takich jak na przykład cukrzyca. - W zasadzie Therepi można stale uzupełniać. Dlatego jesteśmy tak bardzo zafascynowani szerokimi jego możliwościami w tym zakresie. Ellen Roche, adiunkt w amerykańskim MIT i była pracowniczka naukowa NUI Galway, twierdzi, że opracowanie urządzenia stanowi „jedynie początek” badań, które będą wykorzystywać ten system jako platformę do zapewnienia odpowiedniej terapii osób z chorobami serca.

- Badania wykazały, że dzięki naszemu urządzeniu nie tylko możemy stale dostarczać sercu właściwe leki, ale też zwiększać wskaźniki retencji jego komórek, co z kolei usprawnia samo funkcjonowanie organu. Wszystko to posłuży jako narzędzie badawcze, służące dalszym pracom naukowym nad wpływem domiejscowego, wielokrotnego podawania leku na różne chore narządy - mówi Roche.

Więcej na: EchoDnia.eu

Oferta partnetów Fundacji: