Naszym sponsorem jest:

Aktualności

Amerykańska Akademia Pediatrii: Soki nie dla niemowląt!

Od 2001 roku pediatrzy nie wprowadzali żadnych zmian dotyczących spożywania soków owocowych przez dzieci. Aż do 2017 roku, kiedy Amerykańska Akademia Pediatrii zmieniła zdanie. Właśnie został opublikowany oficjalny komunikat, który zaskoczył lekarzy, jak i rodziców. Jakie zmiany zostają wprowadzone?

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii soki owocowe nie dają dzieciom żadnych korzyści zdrowotnych i odżywczych do ukończenia pierwszego roku życia. Zatem, zdaniem specjalistów rodzicie powinni całkowicie wykluczyć te produkty w diecie dzieci do 1 r.ż. Pediatrzy z Akademii sugerują, że dziecko spożywajace soki owocowe przyzwyczaja się w ten sposób do słodkich smaków. Duża ilość cukru w diecie może prowadzić do cukrzycy, otyłości, a także pogorszenia stanu zdrowia zębów wśród dzieci.

W Polsce według Instytutu Żywności i Żywienia odsetek dzieci z otyłością wzrasta z roku na rok. Obecnie z tym problemem walczy 16 proc. dzieci i młodzieży w naszym kraju. W Europie zaś co czwarte dziecko jest otyłe. Tym samym coraz więcej dzieci jest narażonych na rozwój chorób układu pokarmowego, układu krążenia, a nawet nowotworów. Niestety, polskie dzieci znalazły się w światowej czołówce dzieci najbardziej otyłych.

Nowe zalecenia AAP Amerykańska Akademia Pediatrii podają dokładnie wytyczne, dotyczące dopuszczalnej ilości spożycia soków owocowych dla dzieci powyżej 1 roku życia:

  • 1 -3 lat - 120 ml na dobę (pół szklanki)
  • 4 - 6 lat - 120-180 ml na dobę (3/4 szklanki)
  • powyżej 7 roku życia - maksymalnie 250 ml na dobę (szklanka)

Dodatkowo pediatrzy alarmują, że soki owocowe nie powinny być włączane do diety, kiedy u dziecka pojawiła się biegunka lub odwodnienie. Sok grejpfrutowy musi być wyłączony z diety dziecka, które przyjmuje niektóre leki, np. kardiologiczne, onkologiczne, przeciwhistaminowe, uspokajające i immunosupresyjne. Według specjalistów, o wiele zdrowsze jest podawanie surowych, świeżych i nieprzetworzonych owoców niż soków, ponieważ zawierają o wiele więcej składników odżywczych i błonnika. A jako najlepszy napój dla dzieci Akademia zaleca wodę.

Źródło: https://portal.abczdrowie.pl/

Oferta partnetów Fundacji: