Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii soki owocowe nie dają dzieciom żadnych korzyści zdrowotnych i odżywczych do ukończenia pierwszego roku życia. Zatem, zdaniem specjalistów rodzicie powinni całkowicie wykluczyć te produkty w diecie dzieci do 1 r.ż. Pediatrzy z Akademii sugerują, że dziecko spożywajace soki owocowe przyzwyczaja się w ten sposób do słodkich smaków. Duża ilość cukru w diecie może prowadzić do cukrzycy, otyłości, a także pogorszenia stanu zdrowia zębów wśród dzieci.
W Polsce według Instytutu Żywności i Żywienia odsetek dzieci z otyłością wzrasta z roku na rok. Obecnie z tym problemem walczy 16 proc. dzieci i młodzieży w naszym kraju. W Europie zaś co czwarte dziecko jest otyłe. Tym samym coraz więcej dzieci jest narażonych na rozwój chorób układu pokarmowego, układu krążenia, a nawet nowotworów. Niestety, polskie dzieci znalazły się w światowej czołówce dzieci najbardziej otyłych.
Nowe zalecenia AAP Amerykańska Akademia Pediatrii podają dokładnie wytyczne, dotyczące dopuszczalnej ilości spożycia soków owocowych dla dzieci powyżej 1 roku życia:
- 1 -3 lat - 120 ml na dobę (pół szklanki)
- 4 - 6 lat - 120-180 ml na dobę (3/4 szklanki)
- powyżej 7 roku życia - maksymalnie 250 ml na dobę (szklanka)
Dodatkowo pediatrzy alarmują, że soki owocowe nie powinny być włączane do diety, kiedy u dziecka pojawiła się biegunka lub odwodnienie. Sok grejpfrutowy musi być wyłączony z diety dziecka, które przyjmuje niektóre leki, np. kardiologiczne, onkologiczne, przeciwhistaminowe, uspokajające i immunosupresyjne. Według specjalistów, o wiele zdrowsze jest podawanie surowych, świeżych i nieprzetworzonych owoców niż soków, ponieważ zawierają o wiele więcej składników odżywczych i błonnika. A jako najlepszy napój dla dzieci Akademia zaleca wodę.
Źródło: https://portal.abczdrowie.pl/