Get Adobe Flash player

2017-09-19: Januarego, Konstancji, Sydoniusza
O Fundacji
Nasze akcje
Jak nas wspierać?
Żyj zdrowo
Nasi partnerzy
Wspieraj nasze akcje:
 
Przekaż nam 1% podatku
Indywidualna dieta Vitalia.pl Chudnij z nami !!!
DotPay.pl - bezpieczne płatności on-line

Get Adobe Flash player

Ściągnij banner na swoją stronę
Wspieraj Fundację kupując
produkty naszych partnerów:

Get Adobe Flash player

Programy naukowe

Celem naszej Fundacji jest wprowadzenie do praktyki klinicznej najnowszych metod ratowania ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce. Temu celowi podporządkowane są wszystkie prowadzone przez nas programy naukowe.

By sprostać temu zadaniu utworzyliśmy unikatowy w skali światowej Instytut Protez Serca, złożony z Pracowni: Biologicznej Zastawki Serca, Sztucznego Serca, Biocybernetyki oraz Bioinżynierii (szczegółowy opis pracowni na www.frk.pl), w którym zatrudniamy ponad 50 młodych, zdolnych pracowników. Wśród osiągnięć Fundacji można wymienić m.in. skonstruowanie systemu wspomagania serca, który ratuje życie setek pacjentów. System ten jest ciągle udoskonalany w celu zwiększenia skuteczności i wydłużenia okresu stosowania klinicznego (obecnie najdłuższy czas stosowania to 358 dni). W tej chwili prowadzimy także prace nad wdrożeniem do praktyki klinicznej podobnego systemu skierowanego jednak do młodszych pacjentów - starszych dzieci i młodzieży.

 

System wspomagania serca POLCAS


Kolejnym sukcesem jest prowadzenie banku tkanek w którym przechowywane są zastawki serca, rogówki oka, ścięgna i więzadła, opatrunki z owodni oraz opatrunki ze skóry, które uratowały już zdrowie i życie kilku tysiącom pacjentów. 
 
Wśród wielu obiecujących projektów badawczych realizowanych w Fundacji można wskazać badania prowadzone w Pracowni Bioinżynierii. Realizowane są tu prace nad stworzeniem nowego modelu zastawki biologicznej, która powstanie z komórek własnych pacjenta. Trwają tu również prace nad hodowlą tkanek w warunkach laboratoryjnych. W perspektywie przewiduje się również odtworzenie całego mięśnia sercowego. Osiągnięcie celu przyczyniłoby się do rozwiązania problemu dysproporcji pomiędzy ilością dawców narządów oraz biorców. 

 

Pracownia Bioinżynierii


„Roboty i innowacyjne narzędzia w chirurgii”
to kolejny obszar badawczy realizowany w Fundacji. W ramach tego projektu, w Pracowni Biocybernetyki, od 2000 r. rozwijane są prace nad rodziną robotów chirurgicznych o nazwie Robin Heart. Jednocześnie Pracownia opracowuje również inteligentną bazę doradczą, która umożliwi chirurgowi w trakcie operacji otrzymanie informacji diagnostycznych, planowania i symulacji operacji.

 

dr Z. Nawrat z robotem Robin Heart

 
Naszym największym osiągnięciem w ostatnich miesiącach jest rozpoczęcie projektu badawczego, którego celem jest skonstruowaniem komór wspomagania serca dla dzieci i młodzieży. W tej grupie wiekowej znajdujemy wielu pacjentów cierpiących na schorzenia serca dla których ratunkiem będzie powyższy system. Pomoc najmłodszym jest istotnym elementem misji Fundacji i sprawia, że cały zespół z ogromnym entuzjazmem podchodzi do realizacji tego zadania. 
 
 
 

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi
Organizacja pożytku publicznego (KRS 0000069136)
ul. Wolności 345a, 41-800 Zabrze
Kontakt